AH Nativitas: Intelektualne zabawy z wariacjami

Słuchać Wariacji Goldbergowskich w mieście urodzenia Johanna Gottlieba Goldberga (ochrzczonego w kościele Mariackim 14 marca 1727 roku) to jest coś. Ale słuchać ich w wersji kameralnej, przetranskrybowanej przez Rinalda Alessandriniego na skrzypce, altówkę, wiolonczelę i violone, to prawdziwie niezwykłe doświadczenie. Tych „Wariacji na temat wariacji” słuchaliśmy w Dworze Artusa, w przedostatni dzień festiwalu Actus Humanus Nativitas. 

 
W komentarzu do płyty z Concerto Italiano Variations on Variations (Naïve) klawesynista napisał „To co słyszycie nie pretenduje do ortodoksji. To raczej rozrywka, subtelna intelektualna zabawa”. I tak właśnie odebrałem propozycję Włochów. Najpierw usłyszeliśmy Passacaglię c-moll BWV 582, Arię variata alla maniera italiana a-moll BWV 989 oraz Canzonę d-moll BWV 588. Głównym punktem programu były oczywiście słynne Wariacje BWV 988, które w transkrypcji Alessandriniego zabrzmiały niezwykle ożywczo, przypominając momentami Koncerty brandenburskie, zwłaszcza pod względem witalności. Wspaniałe było brzmienie zespołu, zwłaszcza pięknie brzmiących skrzypiec, co jest zasługą rosyjskiego skrzypka, mieszkającego na co dzień w Bolonii, 36-letniego Borisa Begelmana.
Nieco wcześnie, tradycyjnie odbył się jeden z ulubionych stałych punktów gdańskiego festiwalu. Na ulice Starego Miasta ponownie rozlała się cudowna muzyka carillonowa. Na 50-dzwonowym instrumencie znajdującym się w kościele św. Katarzyny, doskonale znana słuchaczom gdańszczanka Małgorzata Fiebig, na co dzień rezydująca w Utrechcie, zaprezentowała muzykę François Couperina i Jacoba van Eycka. Ten ostatni był słynnym utrechckim carillonistą, a także wirtuozem fletu. Artystka wykonała m.in. trzy bożonarodzeniowe utwory ze zbioru van Eycka, zatytułowanego bardzo poetycko, bo Der Fluyten Lust-hof, czyli Fletowy ogród rozkoszy. Nie muszę dodawać, że przechadzanie się po pobliskich uliczkach w trakcie koncertu Małgorzaty Fiebig było prawdziwą frajdą.

Komentarze

Popularne posty

Lubię to!